SAP s/4HANA Geçtik

Yaklaşık 25 yıllık başarılı ticari hayatını bir adım daha ileriye götürmek üzere kendi üretimini yapmayı hedefleyen Farmatek, bu hedef doğrultusunda 2012 yılından bu yana gelişimini sürdürmektedir.

Ticari firmadan sanayici firmaya dönüşüm süreci doğal olarak birçok yeni ihtiyacı da beraberinde getirmiştir. Bunların arasında oldukça önemli olan bir konu da bilgi yönetimidir. Mevcut olan bilgisayar yazılımı yeni oluşan gereksinimleri karşılamakta yetersiz kalacağını öngördüğümüzden ve uluslararası standartlara uyumlu çalışmak için; karmaşık süreçlerin yönetilebileceği ve denetimin sistematik yapı ile yapılabileceği sistem değişikliğine gidilmesi kararlaştırılmıştır.

Sektör bilinirliği ve desteğinin daha uygun olması ve ilaç standartlarına uygun olması nedeniyle SAP sistemine geçiş kararı  Haziran 2016 ‘da alınmıştır. Hemen akabinde yine sektör deneyimi oldukça yüksek olan danışman firma DETAYSOFT ile uyarlama ve canlıya geçiş, destek konularında ve Validasyon proje danışmanlığı konusunda yine çok deneyimli bir firma olan CONVAL GRUP ile anlaşılmış, SAP programı satın alarak “EINSTEIN AKIL ÜÇGENİ” projesi başlatılmıştır.

Bu aşamalardan sonra şirket yönetimi etkin ve denetime açık, izlenebilir bir yapının oluşmasını beklediği geniş kapsamlı sistemin kurulması için 5 ay gibi oldukça iddialı, zamanla yarışan bir program hazırlamış ve danışman firma ile birlikte uygulamaya almıştır. Ağustos ayında başlayan çalışmalara şirket üst yönetimi bir fiil katılmış ve 2 ay içerisinde kullanıcı isteklerinden kavramsal tasarıma kadar olan süreç tamamlanmıştır.

Bu aşamadan sonra danışman firmaların özverili çalışmaları ve yönetimin yakın takip ve katılımı ile hedeflenen tarihte, yani 1 Ocak 2017’de verilerin oluşturulması, entegrasyonlar, validasyon süreçleri dahil olmak üzere 5 ay gibi çok kısa bir sürede canlıya geçiş başarılmıştır.

SAP sonrası malzeme yönetimi, planlama, finansal raporlamalar, satın alma süreçleri, satış dağıtım işlemleri yanında karekod dahil izlenebilirliğin sağlandığı GMP ortamı sağlanacak şekilde dizayn edilmiştir.

Bu başarıya ulaşmakta iyi bir yazılım SAP, iyi bir uyarlama danışman firması DETAYSOFT, iyi bir validasyon danışmanı CONVAL gibi dış ortam desteklerinin olmasının yanında özveri ile çalışmış olan FARMATEK PROJE EKİBİ ve en önemlisi de ÜST YÖNETİMİN katılımı büyük katkılar sağlamıştır.

Tüm emeği geçenlere saygı ve sevgilerimizi iletiyor ve bu başarıyı paylaşmanın gururunu birlikte yaşıyoruz.